Fatih Erdogan
Featured

PDF Malware Analiz Teknikleri

.

Merhabalar, Bugün sizlere benim de şu sıralar yeni yeni adım atmakta olduğum tersine mühendislik ve zararlı yazılım analiziyle alakalı, bana ilgi çekici gelen bir konudan bahsetmek istiyorum.”PDF Malware Analizi”.

Bilindiği üzere PDF dosyalarını günlük yaşantımızda, işte, evde çoğu yerde kullanıyoruz.Bu PDFler olmadan iş yaşantısını hayal etmek bile oldukça zor aslında.Çünkü kurumsal/bireysel belgeler, şirket broşürleri ve hatta davetiyeler bile çoğu zaman PDF formatında tutuluyor.

Featured

Linux

Git Kurulumu ve Kullanımı(Başlangıç)

.

Merhabalar, Birkaç arkadaşımın da isteğiyle bugün Git kurulumu ve temel kullanımı hakkında bir yazı yazmaya karar verdim.Platform olarak Linux üzerinde anlattım, ilerleyen yazılarda windows üzerinde kurulumunu da anlatabilirim.Her neyse, belki daha önce duymuş olabilirsiniz, Github yazılımcıların sosyal platformu olarak geçer.Ekip halinde projeler geliştirmeye veya kişisel projelerimizi bize online ortamda barındırma imkanı sağlar.

Featured

Linux

Linux'ta Site Engellemek

.

Merhaba, Linux’ta belli web sitelerine giriş yapılmasını engelleyebilirsiniz.Bu tarz bir şeyi sanırım sunucularda kullanırsınız veya kişisel bilgisayarınızdan da belli sitelere giriş yapılmasını engelleyebilirsiniz :)

Featured

Linux

Linux'ta DNS Değiştirmek

.

Merhaba,

Engellenmiş sitelere girmek için vs. DNS değiştirme,VPN veya proxy kullanımı gibi farklı yöntemler var.Bende sizlere linuxta kolay bir şekilde nasıl DNS değiştirildiğini göstermeye karar verdim. DNS ayarlarını yapmak için etc dizini altında bulunan resolv.conf isimli konfigürasyon dosyasının içeriğini değiştirmemiz gerekiyor.

Featured

Linux'ta Dosya Şifreleme

.

Merhaba, Bu gece ilgimi çeken bir konuyu sizlerle paylaşmak istedim.Peki ne bu? Dosya Şifreleme!.Dosyaları şifrelemek, verileri saklamak vs. çoğu insanın ilgisini çekiyordur mutlaka.Benimde sadece TrueCrypt yazılımıyla şifreleme konusunda bilgim olmuştu, sonra işin linux kısmını araştırınca benzer şeylerin burada da yapıldığını gördüm ve bununla ilgili bir yazı yazmaya karar verdim.